Doğru Yerdesiniz...
  • İnsan Kaynakları

Bilgi Bankası

Bilgi Bankası

Konut Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz. Konut sahibi olmak hepimizin hayali ve bu hayattaki ilk amaçlarımızdandır. Peki aldığımız evler ne kadar sağlam ve deprem gibi felaketlere karşı ne kadar güvenilir? Bu soruların cevabını yazımızda sizlerle paylaşacağız.

2002 yılından günümüze kadar olan yani yapı denetim yasası çıktıktan sonraki yapılan ‘yeni binalar’ olarak, bir de 2002 öncesi yapılmış olan binalar ‘Eski binalar’ olarak konumuzu ele alacağız. Yeni binalar eski binalara göre sıkıntısı daha az olan binalardır. Daire alacağınız zaman, eğer zamanınız mevcutsa, olabildiğince fazla gayrimenkul kontrol edilip ona göre satın almanız gerekmektedir.

Konut Satın Alırken Önemli Noktalar Nelerdir?

Resmi olarak da bazı hususların olması lazımdır. Örneğin, binamızın kat irtifakı kurulmuş mu? İskânı var mı? Binamız krediye uygun mu? Mal sahibi ile müteahhit arasında sözleşmeden doğan hukuki bir sorun var mı ? Binada ortak alan işgali var mı? Satan kişi gerçekten bu mülkün sahibi mi? Tapu ile satan kişinin kimlik bilgileri mutlaka örtüştürülmelidir. Çünkü bazen bazı sürprizlerle karşılaşabilirsiniz. Dolandırılmamaya dikkat gösterin. Bir başka dikkat edilecek hususlar, belediye dosyasında herhangi bir yıkım kararı var mı? Bina ile ilgili bir rapor tutulmuş mu? Mutlaka araştırılmalıdır.

Bir başka dikkat edilecek husus, tapuda yazan işlevle yerindeki işlevin aynı olmasına dikkat etmeniz gerektiğidir. Örneğin, giriş katta olan bir daire aldığınızı sanırken aslında dükkândan daireye dönüştürülmüş olabilir. Kullandığımız fonksiyon birbiriyle örtüşmelidir. Yönetim planında alınmış kararlar var mı bu da önemlidir.

Eski Bina Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Eski bir bina satın alacaksak eğer, binanın sağlamlığıyla ilgili öncelikle emlak danışmanı ile birlikte, binanın bodrum katından başlayarak, özellikle kirişlerin durumu kontrol edilmelidir. Herhangi bir korozyon olup olmadığına dair incelemeler yapılmalıdır. Kolonlardan geçen bir tesisat olup olmadığına, kolonların böyle tesisata zarar verip vermediğine dikkat edilmelidir.

Demirlerin pas oranına ve bodrumun zemininin nem oranına mutlaka bakmanız gerekmektedir. Önemli olan diğer noktada belediyedeki projesindeki kat adedi ile yerindeki adet tutuyor mu bunu araştırmak gerekiyor. Ayrıca plandaki katla şuandaki kat arasında bir fark var mı bunu da mutlaka incelemek lazımdır. Yoksa konut seçimi sonrasında mağdur durumda kalabilirsiniz.